Jäsenmaksu nousee

Yhdistyksen talous on ottanut takapakkia viime vuosina. Tänä vuonna emme saaneet tuloja normaalisti tapahtumamyynnistä. Lisäksi edellisen oppaan (Tuoretta verta 2018) julkaisusta on aikaa ja se näkyy myynnin vähyytenä. Syyskokouksessa keskustelimme eri mahdollisuuksista talouden tasaamiseksi tälle vuodelle ja päädyimme korottamaan jäsenmaksuja. Tähän oli syynä ensisijassa se, että koimme jäsenmaksun olevan tällä hetkellä hyvin maltillinen saatuihin hyötyihin nähden. Emme myöskään halunneet isommalla kädellä alkaa rajoittaa saavutettuja hyötyjä. Yksi niistä on Kosmoskynän ammattimainen ulkoasu ja toimitus. Olemme pyrkineet sitouttamaan tekijöitä maksamalla nimellistä korvausta. Se jää silti muodolliseksi, mutta viestittää Stk:n arvostuksesta. Kuitenkin yhdessä painokulujen kanssa lehden kulut ovat yhdistyksen suurin menoerä. Uudet jäsenmaksut ovat 20 euroa (normaali jäsenyys) ja 10 euroa (perhe- tai nuorisojäsenyys).

Jäseneduista lisää täällä: 

http://tieteiskirjoittajat.net/liittyminen/jasenedut/

Yksi kommentti artikkeliin ”Jäsenmaksu nousee”

  1. Hyvä homma, että toimintaa saa jatkettua noin pienellä panoksella.

Kommentointi on suljettu.